הון אנוש (1999) בע״מ
03-5615676
כתובתנו: הארבעה 24, ת"ד 20038, תל-אביב 6120001
English שליחת קורות חיים

העסקת גורם חיצוני לביצוע עבודת ניהול הכספים בארגון עודה קיימת ונפוצה הן בעולם והן בישראל. על אף שחלק ניכר מהארגונים מעדיפים להעסיק מנהל כספים פנימי בארגון, ניתן לראות כי הביקוש למיקור חוץ בתחום זה יציב למדי. אז מדוע ארגונים רבים עדיין מעדיפים להעסיק איש מקצוע בתחום ניהול כספים מבחוץ ולא בארגון עצמו?

ההבדל בין מנהל כספים למנהל חשבונות

ראשית כל, מאחר ולא אחת נוטים לבלבל בין שני התפקידים הללו ולא להבין במה הם שונים האחד מין השני רצוי להסביר על קצה המזלג לגבי כל אחד מהם:

מנהלי חשבונות עוסקים ברישום פעולות כספיות של הארגון כגון הכנסות והוצאות (קבועות ומשתנות) ולמעשה אחראים על ניהול המאזן של החברה. מנהלי כספים, לעומת זאת, עוסקים בנקודות המבט הכלכלית המערכתית הרחבה יותר של ניהול הכספים בארגון כאשר יעד העבודה הוא הראייה קדימה והתכנון המקדים. האחרונים נמצאים בעמדת מפתח של קבלת החלטות אסטרטגיות בארגון וטווח הפעולה שלהם נרחב ביותר.

מבט על תפקידיו של מנהל הכספים בארגון

כמובן שהתפקיד משתנה עם הארגון וצרכיו, ומותאם בתפירה אישית ללקוח.

להלן כמה מהמשימות המוטלות על מנהלי כספים, משימות שהינן קריטיות וחיוניות להצלחת וצמיחת הארגון: (בארגונים קטנים מנהל הכספים עושה את העבודה בעצמו ובארגונים גדולים יותר הוא בעיקר מפקח על מנהלי החשבונות ובוחר לעצמו נושאים שבטיפולו האישי )

ניהול תזרים המזומנים כולל בקרה ופיקוח מתמידים, תקציב הארגון – בנייה, ניהול ובקרה כל העת והתמודדות למול צורך בשינויים/תוספות/קיצוצים, תמחיר מוצרי הארגון, עבודה מול בנקים ומשרדי ממשלה (מע"מ, ביטוח לאומי, מס הכנסה וכו'), הכנת תוכנית עסקית לארגון, בחירה והטמעת מערכת פיננסית לארגון, בניית נהלי עבודה מסודרים ותהליכי עבודה למול מחלקות הארגון, סיוע למחלקת מו"פ/מנכ"ל החברה בבדיקת כדאיות כלכלית של פרויקטים קיימים וחדשים וכמובן נטילת חלק פעיל בהנהלת הארגון וסיוע למנכ"ל החברה בקבלת החלטות מכל סוג כמו גם צליחת משברים.

למי מתאים ניהול כספים חיצוני?

ניהול כספים חיצוני מתאים לארגונים קטנים ולעסקים חדשים ובעיקר לחברות סטארט אפ קטנות המנסות לפרוץ לשוק וזקוקות למנהל כספים מנוסה ומקצועי. חברות מסוגים אלו לעתים לא מעסיקות מנהל כספים פנימי מאחר ואין מספיק עבודה או שהתקציב מוגבל מאוד. על ידי פנייה לניהול כספים חיצוני חברות אלו מקבלות למעשה את כל התמיכה המקצועית להם זקוקה החברה בכדי להתפתח ולפרוץ קדימה, ודרך זו ודאי עדיפה על כך שמנהל החברה/הסטארט-אפ/העסק הקטן יהיה זה שעוסק בניהול הכספים – עיסוק שגוזל זמן רב ויקר ומסיט את תשומת הלב מהצורכים החשובים יותר של פיתוח העסק וגיוס לקוחות.

העסקת מנהל כספים במיקור חוץ מסייעת לארגון לחסוך בהוצאות רבות, ובעיקר חוסכת את הצורך בהכשרת בעל תפקיד למקצוע – תהליך שלעתים ארוך, יקר ומורכב ביותר לחברה קטנה המתקיימת על תקציב מוגבל. ניהול כספים חיצוני מקצועי מהווה תחליף מצוין במיוחד כאשר החברה או הארגון נמצאים בחיתוליהם ויש צורך באיש מקצוע מנוסה בכדי להביא את הארגון לצמיחה ופריצה קדימה.

אייקון שעות עבודה

ימי א׳-ה׳

08:00-16:00

אייקון מפהמפה

הארבעה 24, ת"ד 20038, תל-אביב 6120001

שינוי גודל גופנים
ניגודיות