הון אנוש (1999) בע״מ
03-5615676
כתובתנו: הארבעה 24, ת"ד 20038, תל-אביב 6120001
English שליחת קורות חיים

לאחרונה התפרסם בתקשורת כי רק אחוזים בודדים מהמנכ"לים בחברות ציבוריות ובורסאיות הן נשים. בהנחה והסקר היה יורד לרזולוציות גבוהות יותר של חברי ההנהלה הוא היה מגלה בוודאי כי אחוז הנשים האוחזות במשרת מנהלת כספים גבוה משמעותית מאחוז זה. נתון זה הינו נתון מעודד שכן מנהלי כספים נחשבים למועמדים טבעיים לקידום לתפקיד המנכ"ל בשל מיקומם המרכזי בשדרת מקבלי ההחלטות ובשל הנגיעה שלהם בכל תחומי העיסוק של הארגון.

שכר שווה לנשים וגברים

מלבד היותו תפקיד בעל פוטנציאל קידום אדיר, התפקיד של מנהלת כספים מביא עמו שכר גבוה, שבו כמעט ואין פערים בין גברים ונשים בעלי אותו היקף ידע וניסיון. העוסקים בתפקיד זה בין אם הם גברים או נשים זוכים לתגמול הולם בכדי למנוע מצב שבו החלטות כלכליות הנוגעות לחברה כולה מוטות משיקולים אינטרסנטיים או מתוך רצון לזנב ברווחי החברה, ועל כן הוא נחשב לאחד המקצועות שבהן תקרת הזכוכית נשברת.

בניגוד למקצועות אחרים שבהן כניסה של נשים לתחום הובילה לירידה במחירים, ניתן לראות כי במהלך השנים לא חל פיחות בשכרם של מנהלי כספים בשוק, אלא שהמגמה אפילו התהפכה וכיום מנהלת כספים בעלת ניסיון של שנה יכולה להרוויח סכום התחלתי של 12,000 ₪, וזה עוד לפני שדיברנו על הטבות נוספות כגון רכב, סלולארי מהעבודה וכן הלאה.

יתרון אקדמאי של מנהלת כספים

מכיוון שבעשורים האחרונים פרופורציית הנשים הלומדות לימודים גבוהים גבוהה מפרופורציות הגברים, הסיכויים של אישה אקדמאית בתחום החשבונאות והכלכלה להתברג בתפקיד מנהלת כספים הולכים וגדלים. הפערים אף מעמיקים כאשר מסתכלים על בוגרי תואר שני, שכן פרופורציית הנשים בתארים כגון MBA גדולה למדי, ומהווה את הקרקע להכשרתן של נשים לתפקיד ניהול בכירים.

רקורד של הצלחה

על פי נתוני מחקרים קיימים, כאשר מתמנה לתפקיד המנכ"ל אישה, ערך המנייה יורד בעוד כאשר מתמנה לתפקיד גבר לא נרשם שינוי. עם זאת, כאשר המינוי לתפקיד מנכ"ל הנו של מנהלת כספים שהוכיחה את עצמה בתפקיד זה, קיים סיכוי טוב שהמשקיעים לא יצביעו חוסר אמון, אלא נראה כי מנית החברה לא זעה עקב ההכרזה.

דוגמא להצלחתן של נשים בקבלת החלטות פיננסיות ראינו בשנת 2009 שבה תשואת מניותיהן של חברות המנוהלות על ידי נשים ונסחרות במדד ה-S&P 500 הייתה גבוהה בכמעט פי 2 מזו של כל החברות במדד. ההשערה שהובאה לכך טענה כי נשים נוטות פחות ללקיחת סיכונים ונזהרות בהחלטותיהן ובתקופות משבר הדבר מעניק יתרון לחברות המנוהלות על ידי נשים או מובלות על ידי מנהלת כספים.

נשים המגיעות לתפקיד המנכ"ל צריכות להוכיח את עצמן אף יותר מגברים, ועל כן תפקיד בכיר, רגיש ובעל השפעה על הארגון ברבדים רבים כל כך, כמו תפקידה של מנהלת כספים, הינו אינדיקציה מצוינת עבור מי שמתכננת להתמודד בעתיד על משרת מנכ"ל.

מאמרים נוספים בנושא מנהלת כספים:

להיות מנהלת כספים – על הביקוש לתפקיד

על תפקידו של מנהל כספים בארגון ללא כוונת רווח במאה ה- 21

אייקון שעות עבודה

ימי א׳-ה׳

08:00-16:00

אייקון מפהמפה

הארבעה 24, ת"ד 20038, תל-אביב 6120001

שינוי גודל גופנים
ניגודיות