על תפקידו של מנהל כספים בארגון ללא כוונת רווח במאה ה- 21

 

המלכ"רים בישראל הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מהכלכלה הישראלית עד שזכו לכינוי "המגזר השלישי" בנוסף למגזר הפרטי והמגזר הציבורי. ארגונים רבים נכללים בקטגוריה של מוסד ללא כוונת רווח. בתוקף הגדרתו, ארגון ללא מטרות רווח מתנהל על תקציבים מוגבלים ביותר, לרוב מגופים פרטיים אך לעתים רחוקות (תלוי בארגון) גם תקציבים ממשלתיים, ועל כן תפקיד מנהל כספים במלכ"ר הינו מאתגר ושונה מאוד בתפיסתו מהתפקיד בארגון רגיל.

מהות השוני

הגדרות התפקיד כמו גם המבנה הארגוני בו פועל מנהל כספים משתנים בצורה משמעותית ביותר מארגון לארגון. גודלם של תקציבים ארגוניים כמו גם מורכבות התוכניות ומקורות ההכנסה קובעים במידה ניכרת כיצד מוגדר תפקידו של מנהל הכספים – וכיצד מתפתח התפקיד עם הזמן. בעוד בארגונים אחרים תפקיד זה הופך לחלק בלתי נפרד מהנהלת החברה ולוקח נדבך חשוב בשדרת קבלת ההחלטות של הארגון, במלכ"רים התמונה מעט יותר רחבה.

דוגמאות

בארגונים מסוג מלכ"ר לעתים קרובות ניתן לראות עד כמה שינויים בארגון ומטרות הארגון עשויים להשפיע גם על בעלי התפקידים. בארגון קטן אך מבוסס ללא כוונות רווח בו התקציבים לרוב קטנים יחסית ומקורות המימון מוגבלים – בארגון מסוג זה ניתן לראות לעתים קרובות כי מנהל כספים לוקח על עצמו תפקידים אחרים ולעתים תכניתיים בנוסף לכספים ודיווח. כאשר התקציבים ותוכניות הארגון גדלים, התמחויות פונקציונליות נוספות נדרשות מצוות העובדים ועל כן גם תשומת ליבו של מנהל הכספים צריכה להתרחב עד עדי הפיכה לחלק בלתי נפרד מצוות ההנהלה. בסופו של דבר, גידול בתוכניות הארגון יביאו לניפוח כמות ומורכבות תקציב ההנהלה עד לרמה בה תפקידו של מנהל הכספים יהיה חייב להתמקד אך ורק בנושאי ניהול כספים ולא בנושאים אחרים.

באופן דומה, כאשר מקורות המימון הופכים למורכבים יותר – למשל כאשר ארגון מוסיף חוזה ממשלתי לתמהיל המימון שלו – יאלץ מנהל כספים להתמקד בעיקר בדיווח בכדי לעמוד בדרישות המחמירות של חוזים ממשלתיים בנוסך לדיווח לממנים הפרטיים. פרט זה נכון כמובן לכל סוג של ארגון המבצע פרויקט ממשלתי, ובארגוני מלכ"ר בהם התקציבים מוגבלים המיקוד הניתן לתקציבים אלו גדול אף יותר.

לסיכום

מנהל כספים במלכ"ר בהחלט נדרש להיקף עבודה שונה מארגונים אחרים, אך הוא עדיין נחשב לתפקיד מרכזי וחשוב בארגון שבכוחו להביא לשינויים גדולים. מסיבה זו דווקא למלכ"רים יש אינטרס גדול להעסיק בתפקיד זה בעלי מקצוע מנוסים ומקצועיים, המכירים סוגי ארגונים נוספים ומסוגלים לתרום ולסייע לארגון לצמוח ולהגשים את ייעודו למרות התקציבים המוגבלים. המגזר השלישי הולך וגדל בישראל, ועמו גם שינויים בתפיסת המלכ"ר ובתפיסה של כיצד יש לנהל אותו.

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סניף תל אביב -   הארבעה 24,  61200, ת"ד 20038        
טלפונים: 5615676  - 03 , 6242929 - 03     פקס :7256247 - 03
 
 
 
סניף חיפה - סתוונית 8
 טלפון : 077-7824750 
 
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------קישורים-------------------------------------------------------------------------------------------