סמנכ"ל כספים – ממשרה אפורה למשרה נחשקת

 

בחברות ציבוריות תפקידי הכוח מחולקים בין 4 סמנכ"לים – סמנכ"ל כספים, סמנכ"ל תפעול, סמנכ"ל שיווק, וסמנכ"ל פיתוח עסקי. תפקידים בכירים אלו מספקים לנושאי המשרה משכורות נאות, אך גם בין התחומים השונים קיימים הבדלי שכר משמעותיים בחברות ציבוריות.

כמה מרוויחים סמנכ"לים?

משרת סמנכ"ל תפעול זוכה בדרך כלל לסכומים נמוכים ביחס לתפקידים האחרים. הדבר נובע מכך שזוהי דרגה הנתפסת כנמוכה יחסית לסמנכ"לים אחרים, והפער בינה לבין שכרו של סמנכ"ל כספים יכול להגיע לפי 3 לטובת האחרון.

כאשר סטודנטים מתלבטים מה ללמוד הם מסתכלים על פי רוב על משרות העתיד הנחשקות. בדרך כלל בראש הרשימה תופיע משרת סמנכ"ל שיווק, שמושכת סטודנטים רבים ללמוד את תחומי השיווק, הפרסום והניהול, אך נתוני דו"חות 2008 של החברות הציבוריות מראות כי מבין תפקידי הסמנכ"לים תפקיד זה אינו משתלם כמו תפקיד סמנכ"ל הכספים, והשכר בו נמוך בפרופורציה של 30%. משכורת של סמנכ"ל כספים בכיר היא בטווח 30,000-50,000 ברוט, לעומת סמנכ"ל תפעול וסמנכ"ל שיווק מרווחים 20,000-35,000.

הבאים בתור בדירוג המשרות הם סמנכ"לי פיתוח עסקי. חלק ניכר ממשכורתם של סמנכ"לים אלו מבוסס על אופציות ומניות ועל כן, על אף שמדובר במשרה בעלת פוטנציאל קידומי מעולה ועם משכורת נהדרת, רמות השכר בה נמוכות בהשוואה לרמות השכר אותן מרוויח סמנכ"ל כספים מהשורה הראשונה.

כיצד קרה שסמנכ"לי כספים הפכו להיות בין אנשים המרוויחים ביותר בחברה?

בראש רשימת המרוויחים מקרב סמנכ"לי החברות הציבוריות עומדים כפי שכבר יכולתם לתאר בעלי משרת סמנכ"ל כספים. אנשים אלו, המנהלים את הכספים של הארגון זוכים לנתח מכובד ממנו וליוקרה. הואיל ולפעולות אותן מבצע סמנכ"ל הכספים יש משמעות והשפעה על כל פעילות החברה, חברות ציבוריות נוטות לתגמל את נושא המשרה בכדי לעודד את הרצון שלו לפעול לטובת החברה ובכדי למנוע מצב שבו האינטרס האישי שלו לרווח יעמוד בניגוד לאינטרס החברה להרוויח.

משרת סמנכ"ל כספים היא משרת אמון, ועל כן מנהלי חברות ציבוריות מעדיפים לבחור בבעלי ניסיון בתפקיד שהוכיחו את עצמם ואת כישוריהם בעבר. בכדי לפתות את הטובים ביותר מנהלי החברות מציעים סכומים נאים למועמדים המתאימים בעיניהם, סכומים אשר הולמים גם את שנות הניסיון והכישרון של המועמד.

סמנכ"לי כספים מעורבים בכל תחום בחברה שהינו בעל משמעות כלכלית. החלטה טובה של סמנכ"ל הכספים עשויה להניב לחברה הרבה מאד כסף בעוד החלטה גרועה עלולה לעלות לחברה ביוקר. מתוך הכח וההשפעה אותה צברו סמנכ"לי כספים בשנים האחרונות רבים מהם הפכו למועמדים ראויים ופוטנציאליים למשרת מנכ"ל החברה בעתיד. נדבך זה הפך את המשרה לאטרקטיבית אף יותר והביא לכך שמשרה זו שנחשבה בעבר למקום קבע אפרורי הפכה לתחנת מעבר בדרך למנכ"לות חברה.

בהרבה מאד חברות סמנכ"ל הכספים הוא האיש השני בחשיבותו בחברה וביכולתו להטיל וטו על החלטות ההנהלה הבכירה. בעידן המודרני בו מתגבשות תקנות תקינה בין לאומיות כוחו של מנכ"ל כספים הולך וגובר ומשרה זו זוכה ליוקרה לה היא ראויה ולתגמול נאות.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סניף תל אביב -   הארבעה 24,  61200, ת"ד 20038        
טלפונים: 5615676  - 03 , 6242929 - 03     פקס :7256247 - 03
 
 
 
סניף חיפה - סתוונית 8
 טלפון : 077-7824750 
 
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------קישורים-------------------------------------------------------------------------------------------