מנהל חשבונות חיצוני או פנימי לעסק קטן

 

הקמת עסק לעתים מושווית ברמה המטאפורית ללידה, ובצדק רב; היזם מתכנן במשך זמן רב לפרטי פרטים את תהליך ההקמה, מגייס כספים ורואה כיצד חלומו קורם עור וגידים מיום ליום. השלב האחרון הוא פנייה למשאב החיוני ביותר – המשאב האנושי והנעת תהליך הגיוס. אחת מהפונקציות הקריטיות ביותר לארגון הינה מנהל חשבונות, ובעסקים קטנים לא אחת יש צורך לקבל החלטה בדבר העסקת מנהל החשבונות כשכיר בארגון או פנייה לחברת הנהלת חשבונות חיצונית, כמיקור חוץ.

יתרונות וחסרונות
פנייה לשירותי מיקור חוץ עשויה להיות פיתרון חכם מבחינת השיקול הכלכלי לעסק קטן. תשלום לחברה חיצונית תמיד יהיה נמוך יותר מתשלום שכר לעובד על כל ההוצאות הנלוות לכך, וכאשר מדובר בעסק שרק עתה הוקם החיסכון הכספי עשוי להיות משמעותי. מנהל חשבונות חיצוני שאינו חלק מהעסק יכול להיות פיתרון לטווח קצר – עד ביסוסו של העסק ומיצובו בשוק מבחינת תחרות ופילוח שוק.

 
 
החיסרון העיקרי נובע מכך שמנהל החשבונות אינו לויאלי רק לעסק הספציפי הנ"ל, שהינו רק לקוח אחד מתוך מספר לקוחות. לעתים עשוי להיווצר עומס כתוצאה מתיעדופים שונים או הבדלים בסדרי העדיפויות בין הלקוחות, ועל כן גם איכות השירות עשויה להיפגע כנגזרת ישירה מכך. מנהל חשבונות שהוא שכיר של העסק עצמו, מחויב אך ורק לעסק ולכן זמין לתת שירות ומענה ככל שיידרש ללא צורך "להתחרות" עם לקוחות אחרים.
 
 
 
מנהל חשבונות, הנהלת חשבונות
 
 
 
פתרונות אפשריים לכל שיטה
השיקולים לבחירתו של מנהל חשבונות עבור עסק קטן משתנים בהתאם לפרמטרים כגון סוג העסק, גודלו, תחזית הכניסה לשוק והתוכנית העסקית המקורית. לעתים רק לאחר ביצוע ניתוח SWOT לעסק (חוזקות, חולשות, חלון הזדמנויות ותזמון) או ניתוחו למול מודל חמשת הכוחות של פורטר ניתן לתכנן את התקנים הפונקציונאליים השונים של העסק ובכללם גם את משרת מנהל החשבונות. לכל חיסרון ניתן למצוא פיתרון ובסופו של דבר השיקול שייעשה הוא בראייה לטווח הארוך.

את נושא עלותו של עובד בתחום הנהלת החשבונות ניתן לפתור באמצעות איוש משרה חלקית בלבד, ובהתאם לצמיחתו של העסק גם האופציה להגדלת המשרה תישקל. ניתן גם להעסיק מנהל חשבונות שזה עתה סיים את הכשרתו ועבר את הבחינה, כאשר השכר למנה"ח מתחיל נמוך יותר מאשר שכרו של מנהל ותיק יותר בתחום. כאשר פונים לחברת הנהלת חשבונות חיצונית ניתן לפנות לחברות המתמחות בנישות ספציפיות הזהות לנישה העסקית אליה משתייך העסק, ובכך להבטיח שירות יעיל ומקצועי יותר העונה על צרכי העסק.

לסיכום

הקמתו של עסק חדש הינה פרויקט עתיר תכנון מקדים, שאיכותו קובעת במידה רבה את הצלחת העסק כולו בהשתלבות בתחרות בשוק בהמשך. מומלץ לנתח היטב את צרכי העסק למול המשאבים הזמינים ובהתאם לכך לבחור מנהל חשבונות פנימי או חיצוני שימלא בצורה הטובה ביותר את כל הדרישות וצרכיו המוגברים של עסק הנמצא בחיתוליו.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סניף תל אביב -   הארבעה 24,  61200, ת"ד 20038        
טלפונים: 5615676  - 03 , 6242929 - 03     פקס :7256247 - 03
 
 
 
סניף חיפה - סתוונית 8
 טלפון : 077-7824750 
 
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------קישורים-------------------------------------------------------------------------------------------