להיות מנהלת כספים - על הביקוש לתפקיד

 

בשנים האחרונות אנו עדים להצלחתן המטאורית של נשים דווקא בתחום שעד לא מזמן נחשב לטריטוריה גברית מובהקת. לא אחת ניתן לראות כי ארגונים מעדיפים להעסיק מנהלת כספים בתפקיד תובעני ורב דרישות זה. מהן הסיבות לשינוי התפיסתי הגורף לגבי עולם הכספים וכיצד קרה שנשים הצליחו ומצליחות ולכבוש את הפסגה הגברית האולטימטיבית?

הכרה ביכולות הנשים למלא תפקידים "גבריים"

הכרה זו מגיעה בעיקר לאחר אינספור מחקרים מדעיים שבוצעו, בהם נתגלה כי דווקא נשים נהנות מכמה וכמה תכונות המאפשרות להן לבצע את תפקיד מנהלת כספים בצורה טובה יותר. כמה מתכונות אלו הן כמובן יכולת הארגון המופתית, יכולת עבודה על פי סדר מובנה וכמובן יכולת התמודדות עם מספר רב של משימות בעת ובעונה אחת. בעקבות מסקנות מחקרים אלו נתגלה שנשים אכן מתמודדות בצורה טובה יותר עם דרישות התפקיד אותן מחייב ניהול כספים ועל כן הן גם מתאימות לביצוע התפקיד בדיוק כמו גברים ולעתים אף באפליה מתקנת לטובתן. בנוסף התגלה כי חרף התפיסה השגויה כי אמהות עובדות פחות שעות מגברים ועל כן הן מניבות פחות תפוקה, דווקא בתחום הכספים הוכח בדיוק ההפך הגמור מכך. נשים בהחלט יכולות למלא את תפקיד מנהלת כספים ולתמרן בין התחייבויות הבית להתחייבויות העבודה ללא צורך בהקרבת קורבנות משני הצדדים.

שינויים ביחס בבית הספר מביאים לפריחת נשים בתחומים ריאליים

נשים רבות חוו בילדותן גישות חינוכיות שגויות בהן עודדו אותן להצטיין דווקא במקצועות הומאניים ולא ריאליים עקב התפיסות השגויות לגבי יכולות גברים ונשים שהיו בעבר וחלחלו עמוק לתוך חיי בית הספר. נשים רבות מספרות כי מסיבות אלו לא חשו כי הסביבה מעודדת אותן להצליח במקצועות ריאליים ועל כן באופן טבעי נטו לעסוק פחות בתחומים אלו. עם השינויים בעולם לגבי מעמדן של נשים והכרה בהן כבעלות יכולות שוות ערך לחלוטין לגברים בתחומים רבים, גם כאן החל השינוי. יותר ויותר נשים שהפגינו כישורים ריאלים בילדותן קיבלו עידוד וחיזוק חיובי מהסביבה ועל כן רק טבעי היה שתפתחנה "אומץ" להתמודד על משרות ותפקידים בעולם העבודה שפעם היו מיועדים אך ורק לגברים, כגון מנהלת כספים.

נשים מצליחות – עובדה בשטח ולא תיאוריה

בשני העשורים האחרונים אנו עדים להצלחתן של נשים בתחומים ומגזרי תעסוקה שונים בארץ ובעולם. אותן נשים שהצליחו לסלול את דרכן לפסגה בעולם העסקים, בעולם ההייטק ובשוק ההון הוכיחו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי אין לנשים שום מגבלה למלא גם את התפקידים התובעניים ביותר בין אם מדובר בתפקיד כגון מנהלת כספים, CFO, סמנכ"לים ומנכ"לים. דוגמאות להצלחות נשיות בארץ ובעולם הן גליה מאור -  מנכ"ל בנק לאומי, שרי אריסון,  קרול בראץ – מנכ"ל YAHOO, אורסולה ברנז – מנכ"לית תאגיד זירוקס, ג'נט ל. רובינסון מהניו יורק טיימס והרשימה ארוכה.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סניף תל אביב -   הארבעה 24,  61200, ת"ד 20038        
טלפונים: 5615676  - 03 , 6242929 - 03     פקס :7256247 - 03
 
 
 
סניף חיפה - סתוונית 8
 טלפון : 077-7824750 
 
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------קישורים-------------------------------------------------------------------------------------------