מגמות בביקוש ללימודי הנהלת חשבונות

 

המשק הכלכלי הישראלי התפתח מאוד בשני העשורים האחרונים, וגם התחזק – עדות לכך היא יציבותו היחסית לארצות כגון ארצות הברית ומערב אירופה שספגו טלטלות קשות בעקבות המשבר הכלכלי האחרון והמיתון שהגיע בעקבותיו. גם בישראל הרגישו את השפעתו של המיתון אך במידה פחותה בהרבה מאשר בארצות מערביות אחרות.

ניתן ליחס את יכולת החברות בישרל לשרוד בחשיבות שנותנים מנהלי חברות ובעלי עסקים בישראל לתחום הכספים ולמודעות ולחשיבות הגבוהה שיש לאגפי כספים ובינהם למנהלי החשבונות בארגון – מודעות הבאה לידי ביטוי בביקוש גובר לאנשי מקצוע מנוסים בתחום הכספים ונכונות לשלם שכר גבוה לאנשי כספים ובאופן ישיר גם לעליה בביקוש ללימודי הנהלת חשבונות.

השקעה למול תשואה


לימודים בתחום של הנהלת חשבונות מציעים השקעה כספית קטנה יחסית ללימודים במקצועות אקדמיים ותנאי השכר וההעסקה של מנהלי חשבונות נחשבים לטובים ביותר מבין המקצועות שאינם נמנים עם מקצועות ההייטק. בכל סוג של ארגון, הייטקי או לאו, התגמול לו זוכים מנהלי החשבונות בעקבות התלות של הארגון בתפקודם המקצועי השפיעו במידה ניכרת גם על המוטיבציה לבחירת מסלול קריירה זה. באופן טבעי כאשר ניכר כי התמורה תהיה גבוהה בעבור השקעה כספית של כמה אלפי שקלים (כאשר לרוב זו עלות קורס בסיסי בהנהלת חשבונות סוג 2,1) גם הביקוש ללימודים אלו יגבר.

ביקוש גבוה ללימודים למול היצע משרות נמוך

המכשלה מתחילה לאחר סיום הלימודים, כאשר מגלים בוגרי הקורסים כי יותר ויותר מעסיקים מעדיפים מנהלי חשבונות מנוסים וכי לעובדה כי הינם חסרי ניסיון השפעה מכרעת על סיכויי ההעסקה שלהם. במיוחד ניכרת בעיית תעסוקה בקרב המגזר הדתי-חרדי, בו נשים רבות בוחרות ללמוד קורסים בסיסיים בהנהלת חשבונות כבר בגיל 18 אך מתקשות מאוד במציאת מעסיק. בנוסף לכך, גם מנהלי חשבונות "טריים" המוצאים תעסוקה מגלים כי ישנו הבדל תהומי בין מה שנלמד בקורס לבין המציאות היומיומית וכי מעבר לציונים טובים בכדי להצליח במקצוע זה דרושות גם תכונות אופי מסוימות מאוד כגון,יכול ריכוז בעבודה שעיקרה "מספרים" ללא קשר רב עם אנשים,  סדר, דיוק מירבי, עבודה בשיטתיות ויכולת קבלת החלטות אסטרטגית. זוהי הסיבה לכך שלעתים גם לאחר לימודים ועבודה בתקופת זמן מסוימת מגלים בעלי מקצוע מסוימים כי הנהלת חשבונות אינה מסלול הקריירה הנכון עבורם.

ומה יתרונם בכל זאת של בוגרי לימודים טריים?

גם המעסיקים בארגונים הותיקים ביותר יודעים כי הדרך הטובה לנהל את מחלקת הנהלת החשבונות היא לשלב בין עובדים ותיקים ועתירי ניסיון לבין עובדים חדשים שזה עתה סיימו לימודים והם בקיאים בשיטות החדשניות ביותר ובמערכות כגון ERP הקימות בתוכנות ORACLE, SAP, PRIORITY ולכן השתלבותם למעשה תהיה קלה יותר. גם לעובדה זו יש השפעה על מגמות הביקוש למקצוע, ולכן גם בתנאי שוק לא קלים כפי שקיימים כיום, למי שאכן מתאים מבחינת תכונות האישיות הנדרשות לכך, ממתינה קריירה מרתקת ומאתגרת במיוחד.

הבעיה היא כי מנהלי כספים ומנהלי משרדי ראיית חשבון בישראל "שמרנים" ואינם מספיק פתוחים לקלוט עובדים ללא ניסיון שמוכנים לעבוד בשכר נמוך, בין היתר בגלל  הזמן היקר שנידרש כדי ללמדם את המקצוע.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סניף תל אביב -   הארבעה 24,  61200, ת"ד 20038        
טלפונים: 5615676  - 03 , 6242929 - 03     פקס :7256247 - 03
 
 
 
סניף חיפה - סתוונית 8
 טלפון : 077-7824750 
 
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------קישורים-------------------------------------------------------------------------------------------