חשיבותו של משאב אנושי בארגון

 

ניהול משאבי אנוש הוא ענף בלתי נפרד מניהול הארגון, וענף זה הולך ומתפתח ותופס תאוצה יותר ויותר במדעי הניהול וחקר הארגון. מעניין לבחון את התפתחות התחום בראי ההיסטוריה של הארגון והעבודה, וכיצד משאב אנושי הפך מדבר משני ובר חלוף לליבו ומרכזו של הארגון, וכיצד נטמעה ההבנה כי יש צורך להשקיע בטיפוח ושימור המשאב האנושי ככל האפשר.

כיצד בא לידי ביטוי הון אנושי בארגון?

ראשית כל, יש להגדיר סוגי ארגונים. לצורך ההדגמה ניקח את המיון על פי קאסט ורוזנצוויג שחילקו בשנת 1974 את הארגונים באופן קוטבי:

ארגונים סגורים – ארגונים המתאפיינים בשמרנות ויציבות, והניהול בהם מכאני. בארגונים אלו נפוץ למצוא רמת ריכוזיות גבוהה כמו גם שמירה על פורמליות גבוהה.

ארגונים פתוחים – אילו מאופיינים במערכת גמישה ודינמית, שתכונותיה אינן נוקשות והיא פתוחה יותר לקבלת שינויים מבחוץ. כמובן שישנן עוד תיאוריות רבות בתורת משאבי האנוש, אך לצורך ההדגמה נתמקד בתיאוריה זו.


הון אנושי בארגונים סגורים

ארגון סגור אינו מקבל בקלות שינויים הנובעים מבחוץ, ועל כן גם כל ההיבטים הקשורים לניהול הון אנושי מושפעים מכך. הראייה עשויה להיות מצד אחד נוקשה ומחמירה אך מאידך בארגונים אלו אנשים רבים מוצאים כי קל להם יותר להתקדם ולשרוד שנים רבות באותו המקום.

הון אנושי בארגונים פתוחים

ארגונים פתוחים מטבע הגדרתם גמישים יותר לקבלת שינויים מבחוץ וגם כאן יש השפעה על ניהול משאבי האנוש. עם זאת, החיסרון הגדול עשוי להיות תחושת חוסר יציבות עקב תנודות ושינויים ארגוניים גדולים מדי.

כיצד משקיעים בהון אנושי?

במדעי החברה לא אחת הפיתרון הוא לא בחירה בין שתי תיאוריות אלא דווקא שילוב נכון ומאוזן ביניהן. טיפוח ההון האנושי מקבל משנה חשיבות בעידן זה, בו הבנת יחסי הגומלין שבין המעסיק לעובדים מסייעת להפיק תועלת רבה יותר מהעובדים אך גם לשמור על שביעות רצונם. ניתן לראות השקעה רבה בפיתוח סביבה ארגונית נעימה וידידותית, הקורצת במיוחד לאנשים המבלים שעות ארוכות במשרד (וסביבה ארגונית זו מטרתה כמובן לעודד אנשים להשקיע יותר שעות במשרד). כך למשל, בעולם ההייטק, לא נדיר למצוא חברות גדולות המושכות הון אנושי איכותי על ידי הצעת תנאי עבודה אטרקטיביים, תנאים סוציאליים מקיפים וסביבת עבודה צעירה ונעימה. חדר כושר, פעילויות חברתיות ורווחתיות ענפות, לעתים אף חוגים במהלך שעות הפעילות הם רק חלק מהיצירתיות בה משתמשים למשיכת עובדים איכותיים.

האמרה הידועה "עובד מרוצה הוא עובד פרודוקטיבי" הפכה ליעד עבור ארגונים רבים. ההבנה כי מוטב להשקיע בשימור כוח אדם והון אנושי איכותי מאשר להשקיע בגיוסים והכשרות כל פעם מחדש הביאה ארגונים רבים לשנות את דרך החשיבה שלהם בקשר לניהול הון אנושי. הטבות שכר, הקמת מערכת רווחה ושיפור תנאי עבודה הן דוגמאות לכך.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סניף תל אביב -   הארבעה 24,  61200, ת"ד 20038        
טלפונים: 5615676  - 03 , 6242929 - 03     פקס :7256247 - 03
 
 
 
סניף חיפה - סתוונית 8
 טלפון : 077-7824750 
 
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------קישורים-------------------------------------------------------------------------------------------