האם אתה מתאים להיות חשב שכר?

 

מקצועות אגף הכספים הם מקצועות בעלי ביקושים גבוהים ששכר נאה בצידם. אחד מהמקצועות הללו הוא חשבי שכר, המתמחה בתחומי המשכורות, שכר עבודה, דו"חות מס הכנסה, הפרשות לקרנות וביטוחים, אחריות על פיצויי פיטורין ופנסיה, ועדכון תנאי ההעסקה והפרשות השכר בהתאם לשינויים בחוק ובהחלטות לשכת רואי החשבון. 

השינויים האחרונים הכוללים את הניידות הפנסיונית ואת תיקון 24 לחוק השכר הדגישו אף יותר את חשיבותם של חשבי שכר בארגונים, ועל כן קיימת בשוק דרישה יציבה לגיוס חשבי שכר מוסמכים המתבטאת במשכורות גבוהות יחסית. 

תכונות המאפיינות חשבי שכר איכותיים


מקצועיות - על מי שרוצה לעבוד בישראל בתפקיד חשב שכר לעבור את בחינת הלשכה של לשכת רואי החשבון ולזכות לתעודת ההסמכה ובאתר לשכת רואי החשבון המעסיקים יכולים לוודא כי למועמדים לתפקיד חשבי שכר יש את ההסמכה הנדרשת באמצעות הזנת שם ומספר זהות של המועמד. על אף כי חשבי שכר רבים משתמשים לצרכי עבודתם בתוכנות לחישוב שכר, בשל השינויים בדירוגי המס, בפנסיה ובתחשיב השעות, העסקתם של חשבי שכר מיומנים ומעודכנים בשינויים בחוק היא קריטית, שכן טעויות שכר עלולות לגרור את המעסיק לתביעה פלילית בבתי משפט ולעלות לו בכספים רבים.

אישיותית – למעסיקים עקרוני להעסיק חשב שכר איכותי ואמין בשל העובדה כי לחשבי השכר נגיעה למשכורתם של העובדים בעסק, אחריות כבדה ושליטה מלאה על מקור ההוצאות הגדול ביותר בעסק. חשבי שכר צריכים להיות לויאלים, מסודרים, מאורגנים אך עם זאת בעלי נטייה לשירותיות ואנושיות. בניגוד לשאר אנשי הכספים, חשבי שכר מנהלים אינטראקציות עם כל עובדי הארגון, הבאים להתייעץ עמם בנושאי טעויות בתלוש השכר, פנסיה, ימי חופשה וזכויות, ועל כן עליהם לשלב בין תכונות מנהלתיות לתכונות שירותיות ולנחמדות ולהיות מוכנים לתת עצה ולהקשיב לפונים אליהם. 

חשבי שכר חייבים להיות שיטתיים ומסודרים מכיוון שכל ההחזרים של העובדים וכל דיווחי ימי החופש, המחלה וההעדרות מגיעים אל שולחנם. בכדי למנוע מצבים של חוסר נעימות, של תשלומי יתר או חסר והוצאות לא מדויקות, על חשבי שכר להיות קפדנים בעבודתם, שיטתיים ומסודרים.

אלו המעוניינים להיות חשבי שכר צריכים להיות מסוג האנשים שמסוגלים להתרכז לאורך זמן ולהתמיד במשימה, אך מצד שני עליהם לדעת לפנות זמן על מנת לענות לשאלות העובדים. עליהם להיות סתגלתנים ולנהל חלוקת זמן נכונה ויעילה על מנת להספיק לעשות את העבודה שלשמה נשכרו אך לא לשכוח את החלק בעבודתם הדורש אינטגרציה. מי שאינו מסוגל לעשות זאת, אינו מתאים לתפקיד חשב שכר כיוון שההיזון החוזר מצד העובדים או התפוקות שלו יביאו לכישלונו בתפקיד.

לסיכום, ההחלטה ללמוד חשבות שכר מתאימה לאנשים בעלי העדפה לעבודה מסודרת ושיטתית אך גם בעלי זיקה לאנשים. מי שאין בו את התמהיל המשלב את שתי האיכויות הללו ימצא את עצמו מתוסכל מעבודתו כחשב שכר, גם אם המשכורת שיקבל בתפקיד תהיה מכובדת. בנוסף, חשוב לזכור כי הכניסה לשוק התעסוקה עבור חשבי שכר חסרי ניסיון הינה בעייתית כיוון שמדובר במשרות אמון המצריכות בדרך כלל המלצות אופי ממעסיקים קודמים.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סניף תל אביב -   הארבעה 24,  61200, ת"ד 20038        
טלפונים: 5615676  - 03 , 6242929 - 03     פקס :7256247 - 03
 
 
 
סניף חיפה - סתוונית 8
 טלפון : 077-7824750 
 
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------קישורים-------------------------------------------------------------------------------------------