דרושים רואי חשבון ?

 

בעשור האחרון ניתן לראות שינוי מרתק בשוק התעסוקה הישראלי, המאופיין בעלייה בביקושים למקצועות מסוימים לעומת ירידה בביקושים במגזרים אחרים. אחד השינויים הללו קשור למקצוע ראיית החשבון שקיבל גם הוא מתיחת פנים מבחינת תנאי עבודה ויוקרה מקצועית, דבר שהביא למעשה להצפת המשק במוסמכי ראיית חשבון. אך האם באמת דרושים רואי חשבון כה רבים שנגרם היצף זה?

על השוק התעסוקתי של ראיית חשבון

כפי שהוזכר קודם, מספרם של רואי החשבון בישראל גדל בצורה משמעותית והוא ממשיך בגדילת היקף זה וכיום יש בישראל כבר יותר מ- 20,000 רואי חשבון. ישנן סיבות שונות לגדילת הקיף זה, חלקן קשורות בכך שכיום נהנים רואי החשבון ממעמד יוקרתי גבוה יותר מבעבר, אך גם העובדה שלימודי ראיית חשבון אינן מחייבים לימודי תואר ראשון אלא רק מעבר הבחינות של לשכת רואי החשבון.

זו גם סיבה לכך שחלק מרואי החשבון הגיעו למקצוע זה לאחר שביצעו הסבה מקצועית ממקצועות אחרים בעולם הכספים: מנהלי חשבונות, כלכלנים. ההסבה המקצועית הפכה גם היא למבוקשת מאוד בעקבות המשבר הכלכלי האחרון וגלי הפיטורין שהגיעו עמו, שיצרו את הצורך ברכישת מקצוע נוסף שיווה רשת בטחון תעסוקתית במקרה של משבר כלכלי נוסף.

האם באמת דרושים רואי חשבון?

בכלכלת השוק החופשי, התגובה הטבעית ביותר לעודף היצע היא ירידה בביקושים. המצב שנוצר, בו יש רואי חשבון מוסמכים כה רבים ופחות משרות עליהם הם יכולים להתמודד, גרם לבעלי תעודת הסמכה בראיית חשבון לחזור אל מקצועותיהם הקודמים ולעתים לא בהצלחה יתרה. מנהל כספים שעבר לעסוק בראיית חשבון עשוי להתקשות לשוב למשרתו כמנהל כספים במקרה ועבודתו תסתיים מסיבה כלשהי, ונכון הדבר גם גבי מנהלי חשבונות שעברו הסבה מקצועית.

בעיה נוספת בה נתקלים מוסמכים שזה עתה סיימו את התמחותם היא קושי במציאת משרה בחברות עסקיות, דבר המאלץ אותם לעבוד בתפקידי ביקורת חוץ וביקורת פנים-ארגונית במשרד רואי חשבון והם אינם מצליחים לצבור ניסיון תעסוקתי מתאים שיסייע להם להתברג למשרות מפתח.

עם זאת, גם המקרים ההפוכים שרירים וקיימים: לעתים ארגונים עסקיים מחליטים לגייס רואה חשבון מוסמך במקום מנהל חשבונות או חשב שכר בכיר שלא ניתן היה לגייס, כאשר עלות השכר לרואה חשבון עשויה להיות נמוכה יותר. בכל אופן זוהי הזדמנות פז עבור רואה החשבון להתברג בתוך ארגון גדול ולצמוח בתוכו גם לתפקידים בכירים יותר.

לסיכום
תמיד יהיה ביקוש למקצוע ראיית החשבון גם מצד העובדים וגם מצד המעסיקים. מאחר ומדובר בלימודי תעודה שאינם מצריכים לימודי תואר ראשון קל יותר להתחיל את הקריירה העולם הכספים מנקודת הזנק זו, ולמעסיקים בהחלט משתלם להעסיק רואה חשבון צעיר שיתפתח עם הארגון, או רואה חשבון מנוסה שעבר הסב למקצוע זה והוא נהנה מהיתרונות הברורים של ראייה מערכתית כוללת וניסיון רב.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סניף תל אביב -   הארבעה 24,  61200, ת"ד 20038        
טלפונים: 5615676  - 03 , 6242929 - 03     פקס :7256247 - 03
 
 
 
סניף חיפה - סתוונית 8
 טלפון : 077-7824750 
 
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------קישורים-------------------------------------------------------------------------------------------